Ból pleców jest jedną z najczęściej odnotowywanych dolegliwości, która zmusza ludzi do złożenia wizyty u lekarza. Siedzący tryb życia, niedostosowanie wysiłku fizycznego do naszych możliwości, przewlekłe choroby – to tylko niektóre czynniki, które wywołują dolegliwości bólowe. Aby je uśmierzyć, czasami wystarczą domowe sposoby.
Ukojenie przynoszą ciepłe lub zimne okłady
Zamiast łykać kolejną tabletkę przeciwbólową, zastanów się, jaki charakter ma ból, który cię nęka. Jeśli jego źródłem jest jakiś uraz – uderzenie, upadek – wtedy skuteczniejszy będzie zimny okład, który przygotujemy samodzielnie z kostek lodu owiniętych w ściereczkę, przykładanych do bolącego miejsca. Lód obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk, przynosząc ulgę.
Jeśli jednak ból dokucza ci z powodu napiętych mięśni - zbyt długo siedziałeś w niewygodnej pozycji, źle spałeś – wtedy pomocne okażą się ciepłe okłady. Oprócz tego, fizjoterapeuci rekomendują także gorącą kąpiel z dodatkiem soli lub aromatycznych olejków, sprzyjających rozluźnieniu i wejściu w stan głębokiego relaksu. Po wyjściu z wanny, wystarczy ułożyć się w wygodnej pozycji i odpocząć – są spore szanse, że kolejnego dnia ból całkowicie zniknie.
Ruch? Tak, ale ostrożnie!
Kiedy bolą nas plecy, zwykle nie mamy ochoty na żadną aktywność. To błąd, bo dobrze dobrane ćwiczenia rozciągające mogą szybko rozwiązać nasz problem. W Internecie znajdziemy wiele filmów instruktażowych, w których zaprezentowano całe zestawy, pomocne przy dolegliwościach bólowych. Tu jednak zalecamy ostrożność, ponieważ błędnie wykonywane, samodzielne ćwiczenia, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku!
Lepiej udać się po poradę do specjalisty, który dobierze odpowiednią dla nas aktywność. Pod jego czujnym okiem, ćwiczenia będą najbardziej efektywne, a przede wszystkim – bezpieczne. Jeśli nauczymy się prawidłowej techniki, później będziemy mogli wykonywać je sami w domu.
Kiedy powinniśmy pójść do lekarza?
Są sytuacje, kiedy domowe sposoby to za mało. Jeśli ból pleców nie ustępuje po kilku dniach, nasila się, towarzyszą mu inne objawy, takie jak trudności z poruszaniem czy obrzęki – wizyta u lekarza jest po prostu konieczna. Jeśli dolegliwości pojawiły się w wyniku ostrego urazu, również wskazana jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.
Warto przed wizytą przypomnieć sobie, co było bezpośrednią przyczyną bólu, jakie czynniki go zaostrzają i które z domowych sposobów przynosiły choćby krótkotrwałą ulgę. Pamiętajmy, że zdrowe plecy to podstawa codziennego funkcjonowania. Bądźmy czujni i dbajmy o siebie!