Zabiegi wykorzystujące falę uderzeniową są dobrze tolerowane przez pacjentów i przynoszą szybką ulgę w dolegliwościach bólowych układu mięśniowo-szkieletowego. Czym charakteryzuje się wspomniana fala i kto powinien korzystać z jej dobrodziejstw?
Fala uderzeniowa leczy ból
Fala uderzeniowa to inaczej fala akustyczna o wysokim ciśnieniu. W czasie zabiegu, specjalny aparat wyposażony w głowicę generuje ciśnienie do 100 MPa w bardzo krótkim czasie. Fala uderzeniowa wnika w skórę na głębokość kilku centymetrów i jest niezastąpiona przy uśmierzaniu dolegliwości bólowych. W miejscu jej działania zwiększa się również ukrwienie, a tkanki dostają impuls do szybszej regeneracji.
Co ważne, prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych. Można go przeprowadzać nawet wtedy, gdy bolące miejsce jest objęte stanem zapalnym. Wystarczy kilka zabiegów, by przywrócić pacjentom komfort i dobre samopoczucie. Niezwykle rzadko zdarza się, że na początku terapii pacjenci odczuwają większe dolegliwości bólowe. Ustępują one jednak z każdym kolejnym zabiegiem.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Terapia falą uderzeniową jest polecana w przypadku wielu popularnych schorzeń. Na liście znajdują się m.in. bóle stawu łokciowego – tzw. łokieć tenisisty i golfisty, ból ścięgna Achillesa, kręgosłupa, kolan, ostrogi piętowe, bóle stawu barkowego, zmiany zwyrodnieniowe w rękach, a nawet trudno gojące się złamania.
Fala nie tylko niweluje ból, ale również pobudza cyrkulację krwi, wspiera rozpuszczanie zwapniałych fibroblastów i wspomaga produkcję kolagenu. Często pozwala uniknąć leczenia operacyjnego lub innych inwazyjnych zabiegów.
Przebieg zabiegu i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia
Na początku, specjalista dotyka bolących miejsc i ustala obszar działania. Następnie nakłada żel sprzęgający, a później przykłada głowicę specjalnego aparatu, który generuje falę uderzeniową. Zabieg nie jest bolesny, choć pacjenci mogą odczuwać przepływające przez skórę impulsy. Jest to wrażenie indywidualne, a ewentualny dyskomfort szybko znika.
Zabiegi wykorzystujące falę uderzeniową są polecane większości osób. Zrezygnować z nich powinny jedynie kobiety w ciąży. Nie poleca się stosowania takiej terapii również u pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, hemofilię, tuż po przebytym zawale lub z wszczepionymi implantami (chyba że ból występuje w miejscu znacznie oddalonym od implantu). Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także przyjmowanie dużych ilości leków przeciwzakrzepowych.